Porozmawiajmy o dietach

 

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
details-images

Otyłość brzuszna lub pośladkowo-udowa – która gorsza dla zdrowia?

 O typie budowy ciała zwanym „gruszką” lub „jabłkiem” słyszymy głównie z ust stylistów, ubierających gwiazdy. Nie przychodzi nam wówczas do głowy, że te potoczne nazwy typów figury dotyczą także identyfikacji rodzaju otyłości oraz zagrożeń chorobowych, które ze sobą niosą. A mogę one być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

 

 

Co to jest otyłość typu „jabłko” i typu „gruszka”?

 

Wyróżniamy dwa typy otyłości – androidalną, czyli brzuszną, tzw. „jabłko” oraz gynoidalną, inaczej pośladkowo-udową, zwaną potocznie „gruszką”. Otyłość brzuszna dotyczy osób, u których tłuszcz odkłada się w okolicy brzucha i górnych partii ciała. Natomiast kiedy tkanka zbiera się w okolicy bioder, ud i pośladków mamy do czynienia z nadwagą typu gynoidalnego.

 

Otyłość brzuszna częściej występuje u mężczyzn, u kobiet zaś pojawia się po menopauzie. Natomiast otyłość pośladkowo-udowa to przypadłość głównie kobiet.

 

jablko gruszka 500 500

 

Który typ otyłości jest niebezpieczny dla zdrowia?

 

Otyłość brzuszna jest bardzo szkodliwa dla zdrowia. Stwarza bezpośrednie zagrożenie zachorowaniem na cukrzycę typu 2 i insulinoodporność. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej i brzucha prowadzi do wystąpienia nadciśnienia tętniczego, chorób serca, takich jak choroba wieńcowo-niedokrwienna i miażdżyca.

 

Dzieje się tak dlatego, że tłuszcz zaczyna otaczać ważne narządy wewnętrzne, takie jak żołądek, wątroba, trzustka, nerki oraz serce i żyły. Tkanka tłuszczowa powoduje zwiększone wydzielanie do krwi niektórych związków zapalnych i enzymów, które doprowadzają do wzrostu ciśnienia krwi (nadciśnienia) oraz poziomu trójglicerydów i glukozy we krwi.

 

Otyłość typu „gruszka” i nowotwór

 

Gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy ud, bioder i pośladków nie powoduje aż tylu niebezpiecznych dla zdrowia schorzeń co w przypadku otyłości androidalnej. Może jednak powodować powstawanie żylaków nóg oraz prowadzić do zwyrodnień stawów. Zdarzają się również przypadki zachorowań na nowotwory narządów rodnych u kobiet oraz przewodu pokarmowego.

 

 

Jak schudnąć z ud i jak schudnąć z brzucha?

 

Najlepszym sposobem pozbycia się otyłości będzie dieta, aktywność fizyczna i zabiegi kosmetyczne. Stosowanie diety bez ćwiczeń może spowodować, że po jej zakończeniu dopadnie nas efekt jo-jo, czyli kilogramy w zdwojonej liczbie poszybują w górę. Marsze, biegi, przysiady, to tylko przykłady aktywności, która pozwoli pozbyć się otyłości z ud, nóg, pośladków i bioder. Wykonując codziennie minimum 100 brzuszków oraz innych ćwiczeń na brzuch i górne partie ciała, mamy szansę z czasem wysmuklić talię i okolice klatki piersiowej.

 

 

Polecamy

Obecnie

Odwiedza nas 175 gości oraz 0 użytkowników.

październik 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nowe diety

 O typie budowy ciała zwanym ...

Jesienią i zimą włosy tracą swój ...

Wybuchy złości, migrena, ...

Liczba zachorowań na nowotwory z ...

Właściwości lecznicze rosołu ...

Polecamy

Zdrowa żywność, czyli jagody goji, ...

Superfoods to produkty bogate w dobroczynne dla organizmu składniki odżywcze. To inaczej zdrowa ...

Niezawodny środek na przeziębienie

  Na przeziębienie, kaszel i gorączkę najskuteczniej zadziałają domowe specyfki z naturalnych ...

Domowy sposób na grypę i gorączkę

Pojawia się nagle i od razu kładzie do łóżka. Wysoka gorączka, bóle mięśniowe trudne do ...

Czy ziołowe przyprawy mogą szkodzić?

Tymianek, rozmaryn, bazylia, jałowiec – ziołowe przyprawy na dobre zagościły w naszych kuchniach. ...

Top