Porozmawiajmy o dietach

 

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
details-images

Czy istnieją diety bez warzyw?

Diet są tysiące, od tych, polecających skrupulatne liczenie każdej zjedzonej kalorii, po te, które obalają wszystkie zalecenia dietetyków. Do ostatniej grupy należą diety, które z lekceważeniem podchodzą do wymogu jedzenia warzyw, powszechnie uważnych za niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

 

Dietetyczny obrazoburca Kwaśniewski

 

Flagową dietą, obalającą mit warzyw, jest dieta lekarza Jana Kwaśniewskiego. Dieta dr Kwaśniewskiego (inaczej nazywana optymalną lub tłustym życiem) podważa wiele zaleceń żywieniowych. Chodzi m.in. o potrzebę jedzenia dużych ilości warzyw i owoców - Kwaśniewski uważa, że jedzenie ich, nie jest aż tak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, jak powszechnie przyjęto. Zawierają bowiem głównie wodę, trochę niepotrzebnych organizmowi węglowodanów, szkodliwy dla zdrowia cukier i zbędny błonnik! Tym ostatnim stwierdzeniem lekceważąco podchodzi do roli błonnika w naszym organizmie, który sprawia, że sam się oczyszcza i lepiej pracuje, oraz do zaleceń dietetyków, że dzięki jedzeniu dużej ilości warzyw i owoców zachowamy zdrowie do późnej starości...

 

Więc co proponuje jeść Kwaśniewski?

Tezy Kwaśniewskiego są kontrowersyjne, a sama dieta ma wielu przeciwników. Podstawowym składnikiem diety optymalnej Kwaśniewskiego są tłuszcze. Do nich dodajemy niewielkie ilości białka - tylko 50 g/na dobę - i jeszcze mniej węglowodanów. Jeśli wraz z pokarmem przestaniemy ich dostarczać organizmowi, będzie musiał wytworzyć je sam, naruszając zgromadzone pokłady białka.

Posiłki przygotowywane zgodnie z zaleceniami dr Kwaśniewskiego dostarczają organizmowi dwóch podstawowych składników potrzebnych do zachowania zdrowia: białka zwierzęcego (przeznaczonego do budowy i regeneracji komórek ustroju) oraz wartościowego tłuszczu zwierzęcego (czyli kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach, kierowanych bezpośrednio do krwi poprzez naczynia chłonne, dzięki czemu nie muszą przechodzić przez wątrobę).

Mimo dużego spożycia tłuszczów nie dochodzi do tycia, ponieważ w tkankach odkładają się tylko te tłuszcze, które powstały z węglowodanów (nigdy tłuszcz w ciele człowieka nie tworzy się z tłuszczu zjedzonego w pokarmie).

Dieta jest bardzo podobna do diety amerykańskiego kardiologa dr Atkinsa, jednak jest bardziej kontrowersyjna.

 

 Owocowe i inne głodówki

Oprócz kontrowersyjnej diety Kwaśniewskiego, znajdziemy jeszcze kilka innych diet bez warzyw w jadłospisie. Są to 2-3 dniowe głodówki, oparte na spożywaniu wyłącznie jabłek lub czereśni. Można również znaleźć diety, w których pijemy soki roślinno-ziołowe.

 

Polecamy

Obecnie

Odwiedza nas 244 gości oraz 0 użytkowników.

kwiecień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nowe diety

 O typie budowy ciała zwanym ...

Jesienią i zimą włosy tracą swój ...

Wybuchy złości, migrena, ...

Liczba zachorowań na nowotwory z ...

Właściwości lecznicze rosołu ...

Polecamy

Zdrowa żywność, czyli jagody goji, ...

Superfoods to produkty bogate w dobroczynne dla organizmu składniki odżywcze. To inaczej zdrowa ...

Niezawodny środek na przeziębienie

  Na przeziębienie, kaszel i gorączkę najskuteczniej zadziałają domowe specyfki z naturalnych ...

Domowy sposób na grypę i gorączkę

Pojawia się nagle i od razu kładzie do łóżka. Wysoka gorączka, bóle mięśniowe trudne do ...

Czy ziołowe przyprawy mogą szkodzić?

Tymianek, rozmaryn, bazylia, jałowiec – ziołowe przyprawy na dobre zagościły w naszych kuchniach. ...

Top