Porozmawiajmy o dietach

 

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
details-images

Na reumatyzm

Łamanie w kościach, bolące stawy i mięśnie to w dużym uproszczeniu dolegliwości przypisywane reumatyzmowi. Istnieje bowiem wiele chorób reumatycznych o odmiennych przyczynach powstawania i różnym przebiegu. Jak je leczyć? Między innymi odpowiednią dietą.

 

Choroby reumatyczne

 

Reumatoidalne i zesztywniające zapalenie stawów
 

Do najcięższych chorób reumatycznych zalicza się reumatoidalne zapalenie stawów (dawniej zwane gośćcem przewlekłym postępującym) i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Nieleczone mogą doprowadzić do trwałych zniekształceń, a w konsekwencji do inwalidztwa. Niezwykle zdradliwa jest też gorączka reumatyczna, atakująca dzieci i młodzież.

 

Przyczyny tych chorób są nieznane. Wymagają szybko podjętego, systematycznego leczenia oraz ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza.


Choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa (gościec)

 

Z chorób reumatycznych najbardziej rozpowszechniona jest choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, nazywana inaczej gośćcem zwyrodniającym. Jest ona w dużej mierze wynikiem starzenia się całego organizmu, a w szczególności stawów (choroba powstaje w wyniku zużycia się tkanki chrzęstnej). Ujawnia się najczęściej po 40 roku życia, choć zdarza się, że występuje i u ludzi młodych, np. po przebytym urazie. Może zaatakować wszystkie stawy, najczęściej jednak umiejscawia się w tych, które są najbardziej obciążone, tzn. w stawach stóp, kolanowych i biodrowych oraz w stawach kręgosłupa. Pojawia się też często w stawach palców rąk (w okolicach paznokci powstają wtedy twarde guzki). Chorobie sprzyja też otyłość, płaskostopie, wady postawy, dźwiganie nadmiernych ciężarów.

 

 

Choć choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa na ogół nie jest ciężkim schorzeniem i nie powoduje kalectwa, to jednak dokuczliwe bóle mogą być przyczyną niezdolności do pracy. Aby nie dopuścić do rozwoju tego schorzenia, należy w miarę możliwości unikać wszelkich urazów i już od wczesnej młodości dbać o zachowanie prawidłowej postawy. Bardzo ważną rolę, zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu gośćca zwyrodniającego, odgrywa systematyczna gimnastyka oraz zabiegi fizykoterapeutyczne.

 

Reumatyzm tkanek miękkich okołostawowych (zespół bolesnego barku, lumbago)

 

Zdarza się, że zwyrodnieniu stawów towarzyszy reumatyzm tkanek miękkich okołostawowych. Charakterystyczną cechą tej przypadłości jest dokuczliwy ból, głównie mięśni i przyczepów ścięgien (zespół bolesnego barku, lumbago). Ta postać reumatyzmu występuje bardzo często, choć nie ma on tak ciężkiego przebiegu, ani nie daje tak poważnych następstw jak inne choroby reumatyczne. Rozwojowi tego schorzenia sprzyjają wady postawy (np. skrzywienie kręgosłupa, płaskostopie), nadwaga, nadmierne obciążenie pewnych grup mięśniowych, a także zimno, wilgoć, nagłe zmiany temperatury oraz czynniki emocjonalne.

 

Reumatyzm powodują też niektóre choroby przemiany materii, np. dna, powodująca zmiany zwyrodnieniowe (artretyzm), wskutek odkładania się złogów kwasu moczowego w chrząstce stawowej. Do rozwoju tej choroby przyczynia się zbyt duże tworzenie się kwasu moczowego w ustroju człowieka i zbyt małe wydalenie poprzez nerki, co może być skłonnością wrodzoną albo też wynikiem nieprawidłowego odżywiania.

 

Jak leczyć choroby reumatyczne

 

Nerki i wątroba

 

Kurację antyreumatyczną należy zacząć od poprawy pracy nerek. Tylko w ten sposób bowiem ogromną większość złogów reumatycznych można usunąć z organizmu. Usprawnić należy również wątrobę. Jeżeli bowiem krew nie jest należycie oczyszczana przez te dwa organy, złogi, które się w niej tworzą, umiejscawiają się w zastawkach żylnych w pobliżu nerwów, co powoduje ucisk, a w rezultacie bóle.

 

Aby usprawnić pracę wątroby należy pić dziurawiec, krwawnik, a przy zaparciach również kruszynę. W celu poprawienia pracy nerek wskazany jest kwiat bzu czarnego, lipy, mięta, liście borówki, owoc jałowca. Warto też stosować zioła rozgrzewające, które poprawiają krążenie krwi. Należą do nich kwiat czarnego bzu, mięta, rumianek i kora wierzbowa.

 

Kąpiele ziołowe

 

Pomocne w leczeniu reumatyzmu są kilkuminutowe okłady z utartego chrzanu. Wskazane są także kąpiele ziołowe, powodujące rozluźnienie mięśni oraz ustąpienie dolegliwości gośćcowych. W ich skład powinny wejść: rumianek, kwiat wężówki, ziele macierzanki wonnej, babki lancetowatej, ziele nostrzyku, korzeń żywokostu - wszystko po 100 gramów. Do jednej kąpieli bierze się połowę tej porcji. Odwar z ziół rozcieńczony w 6 litrach wody wlewamy do wanny i uzupełniamy wodą. Kąpiele powinno powtarzać się trzy razy w tygodniu przez dwa miesiące.

 

Ulgę przy bólach reumatycznych przynoszą też kąpiele z dodatkiem zmiksowanej kapusty (2 główki na wannę wody) lub igliwia sosny, świerku, jodły. Należy zagotować pół kilograma igliwia w kilku litrach wody, odstawić do naciągnięcia i odcedzić do wanny z wodą. Do każdej kąpieli dodać trochę naparu z mięty oraz 1/4 kg drożdży. Kąpiel powinna trwać około pół godziny, woda musi być gorąca. Po każdej kąpieli należy natychmiast położyć się do łóżka.

 

Poduszka gorczycowa

 

Zimą należy stosować tzw. poduszki gorczycowe. Kawałek płótna lub zwartej bawełnianej tkaniny o wymiarach 40 na 80 cm składa się na pół, zszywa dwa brzegi, odwraca na drugą stronę „kieszonkę”. Całość stebnuje się co 2 cm. W co drugą kieszonkę należy nasypać białą gorczycę. Następnie zszyć ostatni brzeg i tak otrzymuje się poduszkę gorczycową. Przykładamy ją na noc na gołe ciało, w miejscu, gdzie najbardziej dokucza nam reumatyzm lub artretyzm. Sucha gorczyca nie rozgrzewa od razu - nagrzewa się od ciała i wtedy to zaczyna się jej dobroczynne działanie, czyli promieniowanie.

 

 

Ocet jabłkowy

 

Ocet jabłkowy doskonale oczyszcza nerki i stawy ze wszelkich złogów oraz nie dopuszcza do ich powstawania. Należy pić go dwa razy dziennie: 2 łyżeczki octu i 2 łyżeczki miodu mieszamy z połową szklanki przegotowanej wody.

 

Można również pić wywar z obierzyn ziemniaczanych z dodatkiem ptasiego rdestu. Tak powstały płyn pije się parę razy w ciągu dnia, przez kilka kolejnych dni. Kurację powtarza się co miesiąc. Osoby z nadwagą zamiast obierzyn ziemniaczanych mogą stosować słomę owsianą (garść słomy zalać l litrem wody i gotować przez pół godziny).

 

Osoby szczególnie podatne na tworzenie się złogów w nerkach, stawach, pęcherzyku żółciowym powinny taką kurację stosować całe życie, przynajmniej kilka dni w miesiącu.

 

W reumatyzmie wskazane jest też zapobieganie otyłości. Pamiętamy o ruchu, który pobudza organizm do sprawniejszego funkcjonowania, a krew do szybszego krążenia.

 

Polecamy

Obecnie

Odwiedza nas 181 gości oraz 0 użytkowników.

październik 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nowe diety

 O typie budowy ciała zwanym ...

Jesienią i zimą włosy tracą swój ...

Wybuchy złości, migrena, ...

Liczba zachorowań na nowotwory z ...

Właściwości lecznicze rosołu ...

Polecamy

Zdrowa żywność, czyli jagody goji, ...

Superfoods to produkty bogate w dobroczynne dla organizmu składniki odżywcze. To inaczej zdrowa ...

Niezawodny środek na przeziębienie

  Na przeziębienie, kaszel i gorączkę najskuteczniej zadziałają domowe specyfki z naturalnych ...

Domowy sposób na grypę i gorączkę

Pojawia się nagle i od razu kładzie do łóżka. Wysoka gorączka, bóle mięśniowe trudne do ...

Czy ziołowe przyprawy mogą szkodzić?

Tymianek, rozmaryn, bazylia, jałowiec – ziołowe przyprawy na dobre zagościły w naszych kuchniach. ...

Top