Porozmawiajmy o dietach

 

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
details-images

IBS, czyli...

 ... zespół jelita drażliwego - trudna do wyleczenia dokuczliwa choroba, o nieznanych przyczynach. Jak ją leczyć? Dietą.

 

 

Co to jest IBS, czyli zespół jelita drażliwego?

 

Zespół jelita drażliwego (irritable bowel syndrome - IBS) to zaburzenie czynnościowe jelit, które objawia się dyskomfortem lub bólem brzucha, zwią­zanym z wypróżnieniem lub zmianą rytmu wypróżnień.

 

Przyczyny

 

Nieznane są przyczyny zespołu jelita drażliwego. Do czynników patofizjologicznych należą: zaburze­nia czucia trzewnego i czynności jelit, zarówno motorycznej, jak i wydzielniczej, zaburzenia regulacji osi mózg-jelito (czyli wzmożona reakcja na stres) oraz więk­sza wrażliwość na bodźce trzewne niż u osób zdrowych.

 

Zespół jelita drażliwe­go występuje częściej po przebyciu biegunki infekcyjnej, zwłaszcza bakteryjnej. Przyczyną objawów mogą być takie zmiany składu mikroflory jelitowej, które wpływają na przebieg fermentacji w jelicie grubym i przyczyniają się do nad­miernej produkcji gazów jelitowych. U znacznej grupy chorych oprócz zaburzeń somatycznych stwierdzane są jednocześnie zaburzenia osobowości, niepokój, depresja, które mogą być przyczyną częstszego zgłaszania dolegliwości z prze­wodu pokarmowego.

 

 

Objawy

 

Przebieg IBS jest przewlekły i nawracający. Zależnie od dominującego obja­wu, może to być postać biegunkowa, postać, w której dominuje zaparcie, lub postać mieszana.

 

Choroba objawia się:

- bólami brzucha o charakterze stałym lub nawracającym; mogą one występować w dowolnej okolicy brzucha, ale najczęściej w podbrzuszu i lewym dole biodrowym; ból może być ostry, nękający, kurczowy, może nasilać się po posiłku, ulegać złagodzeniu po wypróżnieniu, towarzyszyć częstym i luźnym wypróżnieniom; zgłaszane przez pacjentów bóle brzucha nie budzą ich w nocy;
- biegunkami, w których stolce mają charakter wodnisty lub półpłynny, rzadko jednak dochodzi do zwiększenia ich objętości; częstsze wypróżnienia, poprzedzone silnym parciem, występują po posiłkach, stresie psychicznym i w godzinach porannych;

- zaparciami, które mogą być również objawem IBS; stolce są twarde, czasem przypominające „kozie bobki”; po oddaniu stolca wiele osób ma uczucie niepełnego wypróżnienia

 

U części chorych może występować ponadto: wzdęcie brzucha, nudności, wymioty, domieszka śluzu w kale, zgaga, bóle głowy, uczucie zmęczenia, a u kobiet - zaburzenia miesiączkowania i częstomocz.


Badanie stanu ogólnego pacjenta oraz stanu poszczególnych jego narządów nie wykazują istotnych odchyleń od stanu prawidłowego.


Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie stwierdzenia typowych objawów i wykluczenia chorób organicznych. Konieczne jest wykluczenie występowania takich schorzeń, jak: nieswoiste choroby zapalne jelit, choroba trzewna, uchyłki okrężnicy, biegunki z powodu nadużywania środków przeczyszczających, nowotwory jelita grubego, nadczynność tarczycy, cukrzyca, niedobór laktazy, które mogłyby tłumaczyć występowanie dolegliwości.


Pomocne przy ustaleniu rozpoznania są tak zwane Kryteria rzymskie III, według których IBS można rozpoznać wtedy, gdy co najmniej 3 dni w miesiącu przez ostatnie 3 miesiące występował dyskomfort lub bóle brzucha, które miały co najmniej 2 z następujących 3 cech:

- poprawa po wypróżnieniu
- początek dolegliwości związany ze zmianą wypróżnień

- początek dolegliwości związany ze zmianą stolca

 

Leczenie obejmuje odpowiednie postępowanie dietetyczne oraz leczenie farmakologiczne, które odgrywa rolę wspomagającą. Rokowanie co do wyleczenia jest niepomyślne. U większości chorych objawy uporczywie nawracają. Choroba ma jednak łagodny przebieg i nigdy nie prowadzi do wyniszczenia.

 

Dieta w zespole jelita drażliwego


Jak wykazują badania, choroba nie jest związana z odżywianiem, mimo że pacjenci najczęściej zgłaszają pojawienie się objawów po posiłkach lub po spożyciu określonego produktu lub grupy produktów.

 

Nietolerancja pokarmowa

 

Nietolerancje pokarmowe są rozpatrywane jako jeden z czynników rozwoju zespołu jelita drażliwego, a przynajmniej jako czynnik wywołujący objawy choroby. Identyfikacja nietolerancji pokarmowej u pacjentów powinna stanowić część składową postępowania dietetycznego. Niektóre pokarmy wydają się być częstszą przyczyną dolegliwości chorobowych u osób z IBS.

 

 

Najczęściej źle tolerowane są:

produkty mleczne
kawa

produkty z pszenicy

jaja

kukurydza

pomidory

cebula

owoce cytrusowe

drożdże

kapusta

nasiona warzyw strączkowych

ostre przyprawy

produkty smażone w głębokim tłuszczu

pizza

 

Nietolerancja laktozy

 

Nietolerancja laktozy może odgrywać pewną rolę w wywoływaniu dolegliwości u osób z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego. Badania wskazują, że występowanie nietolerancji laktozy u osób z IBS nie wydaje się być częstsze niż w populacji osób zdrowych, jednak osoby te częściej zgłaszają się do lekarza z takimi dolegliwościami. U osób z objawami IBS laktoza może nasilać dolegliwości chorobowe, ponieważ mogą one reagować silniej na podobną ilość wytworzonych gazów w jelitach.

 

Kawa

 

Kawa zawiera 1-2% kofeiny, oprócz innych substancji czynnych, i może spowodować wystąpienie biegunki niezależnie od podanej dawki. Jedna filiżanka kawy może stymulować motorykę jelit u znacznego odsetka zdrowych osób, a tę właściwość wykazuje zarówno kawa zawierająca kofeinę, jak i bezkofeinowa. Zwiększa ona również wydzielanie soków żołądkowych i jelitowych.

 

Polecamy

Obecnie

Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.

listopad 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nowe diety

 O typie budowy ciała zwanym ...

Jesienią i zimą włosy tracą swój ...

Wybuchy złości, migrena, ...

Liczba zachorowań na nowotwory z ...

Właściwości lecznicze rosołu ...

Polecamy

Zdrowa żywność, czyli jagody goji, ...

Superfoods to produkty bogate w dobroczynne dla organizmu składniki odżywcze. To inaczej zdrowa ...

Niezawodny środek na przeziębienie

  Na przeziębienie, kaszel i gorączkę najskuteczniej zadziałają domowe specyfki z naturalnych ...

Domowy sposób na grypę i gorączkę

Pojawia się nagle i od razu kładzie do łóżka. Wysoka gorączka, bóle mięśniowe trudne do ...

Czy ziołowe przyprawy mogą szkodzić?

Tymianek, rozmaryn, bazylia, jałowiec – ziołowe przyprawy na dobre zagościły w naszych kuchniach. ...

Top